Skróty klawiszowe w IntelliJ IDEA

Po jakimś czasie używania środowiska IntelliJ IDEA łatwo zauważyć, że wiele rzeczy da się zrobić łatwiej i szybciej, jeśli znamy odpowiednie skróty klawiszowe.

Ze skrótami klawiszowymi jednak jest tak, że nie warto uczyć się ich na pamięć. Nie ma sensu więc ich tu nawet wymieniać. Większość z nich została opisana w dokumentacji, warto więc ją przejrzeć, niektóre ze skrótów zacząć używać i te najbardziej przydatne w ten sposób zapamiętamy.

Jetbrains – czyli firma, która tworzy Ideę – podzieliła na kategorie i opisała na swoich stronach poszczególne skróty klawiszowe. Część z nich uznała na tyle ważne, że znalazły się one na liście skrótów, które powinien znać każdy programista używający ich środowiska.

Skrótów klawiszowych w Idei jest tak dużo, że Jetbrains przygotował nawet specjalny plik PDF z najważniejszymi ich zdaniem skrótami klawiszowymi, który to plik można sobie wydrukować i powiesić koło komputera 🙂

Wielu programistów również na swoich blogach opisuje przydatne skróty klawiszowe w Idei, warto więc takich informacji poszukać w Internecie. Ciekawy zestaw skrótów znaleźć można np. na blogu Marcina Stachniuka.